Na temelju članka 13. Zakona o udrugama (“Narodne novine”, br. 74/14, 70/17, 98/19 i 151/22) te članka 18. Statuta Skupština Udruge Podplješivički graničari, održana dana 23. rujna 2023. u Zagrebu, donijela je
STATUT UDRUGE PODPLJEŠIVIČKI GRANIČARI
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Statutom uređuju se: naziv i sjedište Udruge, izgledu grba i pečata, teritorijalnom području djelovanja, zastupanju Udruge, ciljevima, području djelovanja sukladno ciljevima, djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi, gospodarskoj djelatnosti, ciljanim skupinama, način osiguranja javnosti djelovanja udruge, uvjeti i način učlanjivanja i prestanak članstva, prava, obveze i odgovornosti te stegovna odgovornost članova i način vođenja popisa članova, tijela Udruge (njihov sastav i način sazivanja sjednica, izbor, opoziv, ovlasti, način odlučivanja i trajanje mandata te način sazivanja skupštine u slučaju isteka mandata), izbor i opoziv likvidatora udruge, prestanak postojanja udruge, imovina, način stjecanja i raspolaganja imovinom, postupak s imovinom u slučaju prestanka rada udruge, način rješavanja sporova i sukoba interesa unutar udruge, teritorijalno djelovanje udruge, znak udruge i njegov izgled te druga pitanja važna za udrugu.
Članak 2.
Naziv udruge glasi UDRUGA PODPLJEŠIVIČKI GRANIČARI.
Skraćeni naziv udruge je UPG.
Uz naziv na hrvatskom jeziku Udruga koristi naziv na engleskom jeziku koji glasi: ASSOCIATION OF BORDER GUARDS PLJESIVICA.
Članak 3.
Sjedište Udruge je u Zagrebu. Odluku o promjeni adrese sjedišta donosi Upravni odbor.
Članak 4.
Udruga ima grb. Grb je u obliku štita. Na grbu Udruge nalazi se stiliziran graničar Otočke pukovnije na bijeloj podlozi.
Udruga ima pečat. Pečat je okruglog oblika promjera 40 mm, koji uz rub sadrži naziv Udruge i sjedište. Središnji dio pečata sadrži glagoljsko slovo „g“ i redni broj 1791.
Članak 5.
Udruga djeluje na području Grada Zagreba, Karlovačke županije i Ličko-senjske županije.
Članak 6.
Predsjednik zastupa i predstavlja Udrugu. Skupština može ovlastiti i druge osobe za zastupanje.
Ovlasti osoba ovlaštenih za zastupanje jesu: odgovara za zakonitost rada udruge, vodi poslove udruge sukladno odlukama Skupštine odnosno Upravnog odbora, odgovorna je za podnošenje Skupštini prijedloga godišnjeg financijskog izvješća, dostavlja zapisnik s redovne sjednice Skupštine nadležnom uredu koji vodi registar, sklapa ugovore i poduzima druge pravne radnje u ime i za račun udruge, obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, statutom i aktima udruge
CILJEVI, PODRUČJA DJELOVANJA, DJELATNOSTI, GOSPODARSKA DJELATNOST I CILJANE SKUPINE
Članak 7.
Ciljevi udruge jesu:
· istraživanje prošlosti prostora južnog Korduna, Krbave, istočne Like, Ličkog Pounja, tj. prostora grada Slunja i općina Cetingrad, Rakovica, Saborsko, Plitvička Jezera, Udbina, Donji Lapac i Gračac te prostora bivše općine Zavalje.
· istraživanje uzroka, okolnosti, tijeka i posljedica Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata,
· promicanje povijesno-kulturnog integriteta ovog prostora kao podplješivičkog, smatrajući planinu Plješivicu kao geografsku okosnicu ovog dijela hrvatskog pograničja
· istraživanje i promicanje navedenog prostora kao dominantno pograničnog, a time i njegove historijsko-geografske poveznice sa susjednim prostorom Bihaća i Cazinske krajine
· afirmacija ličkog identiteta bivše općine Zavalje i njezine neupitne pripadnosti ličkom socio-kulturnom arealu
· poticanje institucija i udruga na slična zajednička istraživanja i suradnju
· obilježavanje važnih datuma i obljetnica.
Članak 8.
Područja djelovanja Udruge sukladno ciljevima jesu (abecednim redom):
· branitelji i stradalnici (promicanje vrijednosti Domovinskog rata; ostale djelatnosti sudionika i stradalnika II. svjetskog rata i poraća)
· kultura i umjetnost (kulturna baština)
· ljudska prava (njegovanje zavičajnog identiteta; zaštita hrvatske dijaspore)
· obrazovanje, znanost i istraživanje (odgoj i obrazovanje; znanost, stručni rad i istraživanje).
Članak 9.
U svrhu ostvarenja cilja propisanog članka 7. ovog Statuta Udruga će obavljati sljedeće djelatnosti:
· provoditi znanstveno-istraživački rad
· izdavati znanstveno-stručni časopis Podplješivički graničari kao i druge publikacije sukladno ciljevima Udruge
· organizirati znanstveno-stručne skupove, promocije, predavanja, okrugle stolove, tribine, izlete, seminare, tečajeve te druge javne priredbe, manifestacije i okupljanja
· suradnja i umrežavanje s drugim sličnim udrugama i organizacijama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu
· kod državnih, regionalnih, lokalnih te međunarodnih tijela raditi na promicanju ciljeva Udruge
· održavati kontakte i surađivati s domaćim i međunarodnim subjektima kako bi se ostvarili navedeni ciljevi Udruge.
Članak 10.
Udruga obavlja izdavačku djelatnost kao gospodarsku djelatnost.
Članak 11.
U skladu s ciljevima, područjem djelovanja i djelatnostima, ciljane skupine Udruge su (abecednim redom): akademska zajednica; branitelji – veterani; izbjeglice i prognanici; lokalna i regionalna samouprava; predstavnici medija; mladi – opća populacija; obitelji; odgojno-obrazovne ustanove; odgojno-obrazovni djelatnici; osobe starije životne dobi; povratnici u poratna područja; ruralno stanovništvo; stanovnici poslijeratnih zajednica; ratni stradalnici; studenti; tijela državne uprave; ratni veterani; žrtve i svjedoci ratnih zločina; ostali.
JAVNOST RADA UDRUGE
Članak 12.
Rad Udruge i tijela Udruge je javan. Udruga ostvaruje javnost rada održavanjem znanstveno-stručnih skupova, promocija, predavanja, okruglih stolova, tribina, izleta, seminara, tečajeva te drugih javnih priredbi, manifestacija i okupljanja kao i putem mrežne stranice, društvenih mreža i preko sredstava javnog informiranja.
Udruga obavještava svoje članove o svom radu na sjednicama Skupštine, a između zasjedanja uobičajenim suvremenim sredstvima komunikacije.
ČLANSTVO
Članak 13.
Članom udruge mogu biti fizičke osobe državljani Republike Hrvatske i stranci, koji su navršili 14 godina, te pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj i ostalim državama koje su zainteresirane za rad u Udruzi ili pružanje pomoći Udruzi i koji prihvaćaju odredbe ovog Statuta. Za maloljetnu osobu s navršenih 14 godina zakonski zastupnik ili skrbnik daje pisanu suglasnost za učlanjivanje u Udrugu.
Članak 14.
Kategorije članstva u Udruzi su:
· redovni član
· podupirući član
· počasni član.
Članak 15.
Redovni član Udruge je onaj član koji aktivno sudjeluje u radu Udruge i doprinosi ostvarivanju ciljeva Udruge. Redovni član Udruge je fizička osoba koja je upisana u popis članova te je njezino učlanjenje prihvatilo Upravni odbor.
Članak 16.
Podupirući član Udruge je onaj član koji povremeno sudjeluje u radu Udruge i doprinosi ostvarivanju ciljeva Udruge. Podupirući član je fizička ili pravna osoba koja je upisana u popis članova te je njezino učlanjenje prihvatio Upravni odbor. Podupirući članovi Udruge mogu biti stranci i strane pravne osobe, pod uvjetima utvrđenim ovim Statutom i zakonom. Predstavnika pravne osobe u Udruzi imenuje osoba ovlaštena za zastupanje pravne osobe. Podupirući član može podnijeti pisani zahtjev za promjenu u kategorizaciju članstva.
Članak 17.
Počasnim članom mogu postati fizičke i pravne osobe koje prihvaćaju Statut Udruge te imaju izuzetne zasluge u ostvarivanju temeljnih ciljeva Udruge. Počasne članove predlaže i imenuje Upravni odbor udruge.
Članak 18.
Udruga vodi popis članova. Popis članova vodi se elektronički i sadrži podatke o osobnom imenu (nazivu), osobnom identifikacijskom broju (OIB), datumu rođenja, datumu pristupanja udruzi, kategoriji članstva te datumu prestanka članstva u udruzi.
Popis članova uvijek mora biti dostupan na uvid svim članovima i nadležnim tijelima, na njihov zahtjev.
Članak 19.
Prava, obaveze i odgovornosti redovnih članova jesu:
· da budu obaviješteni o radu Udruge i njezinih tijela
· aktivno sudjeluju u radu Udruge i njezinih tijela i pružaju pomoć Udruzi
· da biraju i budu birani u tijela Udruge
· da svojim radom u Udruzi pridonesu ugledu Udruge
· da poštuju odredbe Zakona, Statuta i općih akata Udruge
· da redovito i besplatno dobivaju publikacije koje objavljuje udruga
· da plaćaju članarinu u iznosu koji utvrdi Upravni odbor.
Prava, obaveze i odgovornosti podupirućih članova jesu:
· da budu obaviješteni o radu Udruge i njezinih tijela
· da se mogu uključiti u rad i aktivnosti Udruge prema svojim mogućnostima
· da doprinose ugledu Udruge
· da poštuju odredbe Zakona, Statuta i općih akata Udruge
· da redovito i besplatno dobivaju publikacije koje objavljuje udruga
· da plaćaju članarinu u iznosu koji utvrdi Upravni odbor.
Prava, obaveze i odgovornosti počasnih članova jesu:
· da budu obaviješteni o radu Udruge i njezinih tijela
· da doprinose ugledu Udruge
· da poštuju odredbe Zakona, Statuta i općih akata Udruge
· da redovito i besplatno dobivaju publikacije koje objavljuje Udruga.
Članak 20.
Članstvo u Udruzi prestaje:
· istupanjem (upućivanjem pisanog zahtjeva Upravnom odboru)
· neplaćanjem članarine za tekuću godinu
· isključenjem
· smrću člana.
Članu prestaje članstvo u Udruzi bez posebne odluke ako do kraja godine ne plati članarinu za tekuću godinu.
Članak 21.
Članovi Udruge stegovno odgovaraju za težu povrede svojih članskih dužnosti utvrđenih Statutom ili drugim aktima. Stegovni postupak provodi Upravni odbor.
U stegovnom postupku mogu se izreći sljedeće stegovne mjere:
· opomena
· isključenje iz Udruge.
Odluku o isključenju člana iz Udruge donosi Upravni odbor. Isključeni član ima pravo žalbe u roku od 15 dana, računajući od dana dostave odluke. Žalba se podnosi Skupštini.
Skupština je dužna riješiti žalbu u roku od 60 dana, računajući od dana dostave žalbe. Odluka Skupštine o isključenju je konačna.
Članak 22.
Spor/sukob interesa u Udruzi postoji ako se radi o pravima i interesima članova Udruge o kojima članovi mogu slobodno raspolagati, a koji utječu na rad Udruge u cjelini odnosno ako se ona odnosi na pitanja od zajedničkog interesa za članove.
Za rješavanje spora/sukoba interesa, Upravni odbor imenuje arbitražno vijeće između članova Udruge. Sastav, mandat, način odlučivanja vijeća uređuje se pravilnikom koji donosi Upravni odbor. Odluka arbitražnog vijeća je konačna.
UDRUŽIVANJE I USTROJSTVO UDRUGE
Članak 23.
Udruga se može udruživati u saveze ili zajednice udruga. Udruga se može učlanjivati u međunarodne udruge. Odluku o udruživanju, odnosno učlanjivanju Udruge donosi Skupština.
Članak 24.
Udruga može radi boljeg ostvarivanja ciljeva osnovati odbore za određenu djelatnost, npr. kulturnu, povijesnu, razvojnu itd., koji imaju savjetodavnu ulogu.
Udruga može teritorijalno djelovati preko povjerenika, kojeg imenuje Upravni odbor, a koji, ako se ukaže potreba, može osnovati i podružnicu Udruge koja nema pravnu osobnost.
UPRAVLJANJE UDRUGOM I TIJELA UDRUGE
Članak 25.
Tijela Udruge jesu:
· Skupština
· Upravni odbor
· predsjednik.
Mandat članova tijela Udruge traje 4 godine, a nakon isteka mandata iste osobe mogu ponovno biti birane na istu funkciju neograničen broj puta.
SKUPŠTINA
Članak 26.
Skupština je najviše tijelo Udruge. Skupštinu čine svi redovni poslovno sposobni članovi udruge.
Članak 27.
Skupština:
· donosi Statut, njegove izmjene i dopune
· odlučuje o općim programskim ciljevima i specifičnim aktivnostima Udruge
· odlučuje o udruživanju u saveze, zajednice, mreže i druge oblike povezivanja
· usvaja plan rada i financijski plan za sljedeću kalendarsku godinu i izvješće o radu za prethodnu kalendarsku godinu
· usvaja godišnje financijsko izvješće
· bira i razrješuje dužnosti članove Upravnog odbora
· imenuje i opoziva likvidatora
· odlučuje o rješavanju žalbi članova Udruge o isključenju iz Udruge
· odlučuje o promjeni ciljeva i djelatnosti, o prestanku rada i raspodjeli preostale imovine udruge
· odlučuje o drugim pitanjima za koja Statutom nije utvrđena nadležnost drugih tijela Udruge.
Članak 28.
Skupština radi u sjednicama koje mogu biti redovne, izborne i izvanredne. Redovne sjednice Skupštine održavaju se najmanje jednom u godini dana, a izborne sjednice svake 4 godine. Odluku o sazivanju sjednice donosi Upravni odbor.
Upravni odbor dužan je pozive za sjednicu Skupštine poslati članovima najmanje 8 (osam) dana prije sjednice, a prilikom sazivanja izvanredne sjednice rok za slanje poziva ne može biti kraći od 48 sati.
Sjednicu Skupštine otvara predsjednik, a u slučaju njegove spriječenosti dopredsjednik, tajnik odnosno neki drugi ovlašteni član Upravnog odbora, te predlaže način nastavka rada i vođenja sjednice, o čemu odlučuje Skupština.
Članak 29.
Izvanredna sjednica Skupštine mora se sazvati ako to zatraži:
· predsjednik ili dopredsjednik ili tajnik
· 1/4 redovnih članova Udruge.
Zahtjev za sazivanjem treba sadržavati prijedlog dnevnog reda te mjesto, adresu, dan i vrijeme održavanja. Ako Upravni odbor ne sazove sjednicu u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva, mogu je sazvati i sami predlagači.
U slučaju isteka mandata tijelima udruge Skupštinu udruge saziva zadnja osoba za zastupanje upisana u Registar udruga ili 1/3 redovnih članova udruge koji su upisani u popis članova prije isteka mandata tijelima udruge.
Članak 30.
Skupština može valjano odlučivati ako je prisutna natpolovična većina redovnih članova. Sudjelovanje redovnih članova na Skupštini, ako se za to ukaže potreba, može biti i putem telefonskog i elektroničkog sudjelovanja.
Ako u zakazano vrijeme za održavanje Skupština nema natpolovičnu većinu članova iz stavka 1. ovog članka, početak skupštine odgađa se za 15 minuta i tad Skupština može početi s radom i pravovaljano odlučivati s onim brojem redovnih članova koji su prisutni.
Skupština donosi odluke natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova Skupštine.
UPRAVNI ODBOR
Članak 31.
Upravni odbor sastoji se od najmanje 5 do najviše 11 članova.
Upravni odbor čine:
· predsjednik Udruge
· dopredsjednik Udruge
· tajnik Udruge
· ostali članovi upravnog odbora koje bira Skupština.
Članak 32.
Upravni odbor:
· daje tumačenje Statuta
· predlaže godišnji program rada Udruge
· predlaže godišnji financijski plan Udruge
· usvaja izvješće o godišnjoj inventuri
· priređuje izvješće o provedbi godišnjeg
programa rada i financijsko izvješće
· odlučuje o članarini
· donosi odluku o promjeni adrese sjedišta
· odlučuje o primitku u redovno i podupiruće članstvo i imenovanju počasnih članova
· donosi odluku o isključenju članova iz Udruge
· raspravlja o pitanjima važnim za rad Udruge
· usvaja prijedlog kandidata za upravna tijela Udruge koje bira Skupština
· utvrđuje datum i mjesto održavanja te prijedlog dnevnog reda sjednica Skupštine
· nadzire provedbu aktivnosti Udruge
· donosi odluku o godišnjim nagradama i priznanjima članovima, te drugim zaslužnim fizičkim ili pravnim osobama.
Upravni odbor donosi odluke natpolovičnom
većinom glasova prisutnih članova, s time da na sjednici mora biti prisutna
natpolovična većina članova Upravnog odbora. Kod jednakog broja glasova
odlučuje glas predsjednika.
Članak 33.
Mandat članova Upravnog odbora traje 4 godine.
Članu Upravnog odbora može prestati mandat i prije isteka vremena na koje je izabran:
· ako ga dužnosti razriješi Skupština
· na osobni zahtjev (prilaže u pisanom obliku Upravnom odboru)
· na temelju pismene odluke Upravnog odbora, o čemu odlučuje Skupština na prvoj sljedećoj sjednici, do kada se status člana Upravnog odbora zamrzava.
Član Upravnog odbora može se razriješiti ako ne obavlja svoje dužnosti u skladu sa zakonom, ovim Statutom i programom rada Udruge.
Na mjesto člana Upravnog odbora kojem je mandat prestao temeljem stavka 2. ovoga članka, bira se, odnosno imenuje novi član do isteka mandata na koji je bio izabran prethodnik, a njegovo imenovanje potvrđuje Skupština.
Članak 34.
Redovne sjednice Upravnog odbora održavaju se najmanje tri puta godišnje, po potrebi uz mogućnost telefonskog i elektroničkog sudjelovanja.
Sjednice Upravnog odbora saziva Predsjednik Udruge, a predsjednik Udruge je ujedno i predsjednik Upravnog odbora. Predsjednik je dužan sazvati sjednicu ako to traži 1/3 članova Upravnog odbora.
Članak 35.
Sjednica Upravnog odbora u pravilu se saziva pisanim pozivom uz koji se dostavlja prijedlog dnevnog reda i odgovarajući materijal koji će se razmatrati na sjednici.
O radu sjednice Upravnog odbora vodi se zapisnik, koji se trajno čuva u arhivi Udruge.
PREDSJEDNIK UDRUGE
Članak 36.
Predsjednik udruge:
· predstavlja i zastupa udrugu
· potpisuje odluke, opće akte i druge akte koje donosi Skupština i Upravni odbor
· provodi odluke, zaključke i druge akte Skupštine i Upravnog odbora
· izvještava Skupštinu i Upravni odbor glede aktivnosti Udruge te o izvršenju godišnjeg programa rada i financijskog plana
· prati organiziranje obavljanja stručno-administrativnih i financijskih poslova
· donosi opće akte na temelju ovog Statuta i zakona te prati njihovo provođenje
· nadzire provedbu aktivnosti Udruge
· rješava sve nesuglasice glede odnosa unutar tijela udruge i među članovima
· donosi odluke o kupnji osnovnih sredstava te raspolaganju sredstvima za svakodnevno poslovanje Udruge
· donosi dnevni red sjednice Upravnog odbora
· donosi odluke o provođenju godišnjih inventura i usvajanju izvješća
· osigurava izvršavanje godišnjeg programa rada, financijskoga plana, odluka, zaključaka i smjernica koje donosi Skupština i Upravni odbor
· održava veze s članovima
· obavlja i druge poslove utvrđene zakonom, Statutom i drugim općim aktima Udruge.
DOPREDSJEDNIK
Članak 37.
Dopredsjednika Udruge bira Skupština Udruge na mandat od četiri godine.
U slučaju odsutnosti ili spriječenosti predsjednika u svim poslovima zamjenjuje dopredsjednik.
Dopredsjednik pomaže predsjedniku u obavljanu svih njegovih poslova (iz članka 36.).
TAJNIK
Članak 38.
Tajnika Udruge bira i imenuje Skupština na mandat od četiri godine za obavljanje stručno-administrativnih poslova u Udruzi.
Tajnik Udruge vodi popis članova.
IMOVINA UDRUGE
Članak 39.
Imovinu udruge čine novčana sredstva koja je udruga stekla uplatom članarina, dobrovoljnim prilozima i darovima, novčana sredstva koja Udruga stekne obavljanjem djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi, obavljanjem gospodarske djelatnosti definirane ovim Statutom, financiranjem programa i projekata Udruge iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te fondova i/ili inozemnih izvora, kao i druga novčana sredstva stečena u skladu sa Zakonom, te njezine nepokretne i pokretne stvari, kao i druga imovinska prava.
Udruga može raspolagati svojom imovinom samo za ostvarivanje ciljeva i obavljanje djelatnosti određenih Statutom udruge, u skladu sa zakonom.
Članak 40.
Udruga vodi poslovne knjige i sastavlja financijska izvješća prema propisima kojima se uređuje način vođenja računovodstva neprofitnih organizacija.
PRESTANAK POSTOJANJA UDRUGE I POSTUPAK S IMOVINOM U SLUČAJU PRESTANKA POSTOJANJA UDRUGE
Članak 41.
Udruga prestaje postojati odlukom Skupštine ili u drugim slučajevima predviđenim Zakonom.
U slučaju prestanka postojanja Udruge imovina se, nakon namirenja vjerovnika i troškova likvidacijskog, sudskog i drugih postupaka, predaje udruzi, ustanovi ili zakladi koje imaju iste ili slične statutarne ciljeve, a na osnovi odluke Skupštine sukladno Statutu.
Udruga nema pravo imovinu Udruge dijeliti svojim osnivačima, članovima Udruge, osobama ovlaštenima za zastupanje, zaposlenima ili s njima povezanim osobama.
Članak 42.
Likvidator je fizička osoba koja je ujedno i član Udruge, a koju imenuje Skupština i koja je kao likvidator upisana u registar udruga. Likvidator zastupa Udrugu u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje Udruge do okončanja postupka likvidacije i brisanja Udruge iz registra udruga.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 43.
Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Upravni odbor.
Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja.
U Zagrebu 23. rujna 2023. godine.
____________________________________
Predsjednik Udruge Podplješivički graničari
Želimir Prša, mag. educ. geog. et hist.