Podplješivički graničari
Kontakt: podpljesivicigranicari@gmail.com
Glavni i odgovorni urednik: Želimir Prša, mag. educ. hist. et geog.
Uredništvo: prof. dr. sc. Željko Holjevac (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar Zagreb),
doc. dr. sc. Ivan Brlić (Institut društvenih znanost Ivo Pilar – područni centar Gospić),
doc. dr. sc. Mujo Begić (Institut za nestale BiH – područni ured Bihać),
dr. sc. Rudolf Barišić (Hrvatski institut za povijest),
dr. sc. Nikola Šimunić (Zavod za prostorno uređenje Ličko-senjske županije),
Želimir Prša mag. educ. hist. et geog. (Udruga Podplješivički graničari),
Marko Kolić mag. hist. et inf. (Udruga Podplješivički graničari)
O časopisu:
Časopis Podplješivički graničari objavljuje znanstvene i stručne priloge iz područja povijesne znanosti.
Primarno se tekstovi mogu baviti bilo kojim povijesnim razdobljem, s time da se odnose na prostora Korduna, Krbave, istočne Like, Ličkog Pounja, tj. prostora grada Slunja i općina Cetingrad, Rakovica, Saborsko, Plitvička Jezera, Udbina, Donji Lapac i Gračac te prostora bivše općine Zavalje. Ako rad nije striktno vezan uz ove prostore, mora u određenoj mjeri s njima biti u doticaju. Prihvatljivi su i radovi koji pišu o određenoj osobi koja je djelovala izvan ovih prostora, ali je s njima zavičajno povezana. Uredništvo također prihvaća radove koji obrađuju povijest Like, Korduna ili Cazinske krajine u cjelini ili nekog drugog mikroprostora tih regija koji nije prvotno naveden. Iako je časopis prvenstveno namijenjen radovima iz područja povijesne znanosti, prihvatljivi su i radovi iz drugih humanističkih i društvenih znanosti kao i geografije, ali da tematski pokrivaju naznačena područja.
Uredništvo će prihvatiti za objavljivanje znanstvene i stručne radove kategorizirane prema propisanim i uvriježenim normama (izvorni znanstveni rad, prethodno priopćenje, pregledni rad, stručni rad), što se određuje stručnim recenzijama. Također, prihvatljivi su i prikazi knjiga lokalne tematike.
"Podplješivički graničari" je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cjelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno CC BY licenci. Radove objavljene u časopisu "Podplješivički graničari" dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova.
Radovi se prijavljuju putem maila podpljesivickigranicari@gmail.com. Svi radovi prolaze inicijalnu procjenu članova uredništva, a znanstveni radovi i dvostruku slijepu recenziju. Molimo autore radova koji prolaze recenzentski postupak da iz teksta uklone sve informacije koje mogu otkriti njihov identitet. Uredništvo može odbiti članak bez vanjske recenzije ako smatra da je tema članka izvan fokusa časopisa. Autori su odgovorni za originalnost i autorstvo svojeg rukopisa i trebaju se ponašati u skladu s etičkim načelima i pravilima znanstvenog poštenja za autore Europske udruge znanstvenih urednika (EASE).
U slučaju sumnje na neetično znanstveno postupanje (plagiranje, samoplagiranje, manipuliranje podacima, redundantne rukopise, poklonjeno autorstvo, itd.) Uredništvo će postupiti u skladu s etičkim postupnikom međunarodne udruge – Committee on Publication Ethics (COPE) prema preporuci Ministarstva znanosti i obrazovanja. Slanjem rada autori potvrđuju da se radi o njihovom vlastitom i originalnom radu za koji prihvaćaju znanstvenu i etičku odgovornost (u vezi s plagiranjem, krivotvorenjem podataka, suvišnim publikacijama istovjetnog znanstvenog rezultata, zlouporabom autorstva i dr.). Autor je dužan korigirati rad prema uputama recenzenta. Autor može raditi ispravke i korekcije u radu (uz suglasnost uredništva i recenzenata), do trenutka dobivanja obavijesti da je časopis spreman za izlaženje te da ide u prijelom. Nakon toga autor se mora izjasniti da je suglasan da se rad objavi prema zatečenom stanju, ili da ga želi povući. Ako autor ne dostavi pisani odgovor o suglasnosti u predviđenom roku koje odredi Uredništvo, smatra se da je rad pomućen.
Preporučljivo je da radovi budu opsega do najviše 60 000 slovnih znakova (s razmacima). Na početku rada treba navesti sažetak do 1.000 slovnih znakova, a potom pet do sedam ključnih riječi odvojenih točka-zarezom. Glavni tekst treba biti pisan fontom Times New Roman CE veličine 12. Bilješke se pišu na dnu stranice fontom veličine 10. Izvori i literatura navode se u skraćenom obliku, a potpuni podaci o svim citiranim djelima donose se u bibliografiji na kraju rada. Podaci o neobjavljenim izvorima u bilješkama se pišu detaljno, uz skraćene nazive arhiva i arhivskih fondova, a kratice se razrješuju u popisu izvora na kraju članka. Veličina proreda teksta iznosi 1,5. U bilješkama koristiti jednostruk prored. Na kraju rada navodi se bibliografija (popis izvora i literature) te sažetak od 2.000 do 3.000 slovnih znakova (s razmacima) i ključne riječi na engleskom jeziku ili nekom od svjetskih jezika.
OPĆE UPUTE – NAVOĐENJE IZVORA I LITERATURE U BILJEŠKAMA
Ime i prezime autora – kurent.
Naslov knjige, naziv časopisa, naziv novina – kurziv.
Naslov članka u časopisu, priloga u knjizi/zborniku, članka u novinama, enciklopedijske natuknice – kurent u navodnicima.
Kada se navedeno djelo ponovno citira u sljedećoj bilješci, piše se Isto u kurzivu, zarez i broj stranice.
Ukoliko rad ima više od tri autora, u bilješkama se piše samo prvi autor i latinska kratica et al.
OPĆE UPUTE – NAVOĐENJE BIBLIOGRAFIJE
Arhivski fondovi navode se na kraju članka u skraćenom obliku koji se upotrebljavao u bilješkama, nakon čega slijede puni podaci o državi, nazivu arhiva, broju arhivskoga fonda i nazivu arhivskoga fonda.
U popisu literature na kraju članka korištena literatura navodi se abecednim redom po prezimenima autora i abecednim redom naslova za radove istoga autora. Ako korišteno djelo nema autora/urednika, slaže se abecednim redom prema naslovu/nazivu.
Ako rad ima više autora u popisu literature navode se svi autori odvojeni točka-zarezom.
PRIMJERI NAVOĐENJA IZVORA I LITERATURE U BILJEŠKAMA I BIBLIOGRAFIJI
1. ARHIVSKI IZVORI
· Bilješke
o HR-HDA-223-MUP NDH, kut. 26, 26781/41 Izvještaj kotarske organizacije HSS-a Slunj o pristupanju kotarske i općinskih organizacija ustaškom pokretu
o HR-HDA-144. SB UO, kut. 149, 21644/1931 Kopija pozdravnog telegrama Općine Zavalje kralju Aleksandu od 16. kolovoza 1931.
· Bibliografija
o HR-HDA-233- MUP NDH: Hrvatska, Hrvatski državni arhiv, Zagreb, fond 233, Ministarstvo unutarnjih poslova Nezavisne Države Hrvatske
o HR-HDA-138-PKO: Hrvatska, Hrvatski državni arhiv, Zagreb, fond 144, Savska banovina Upravno odjeljenje
2. OBJAVLJENI ARHIVSKI IZVORI
· Bilješke
o Zbornik dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslavenskih naroda, tom V, Borbe u Hrvatskoj 1941-1942. godina, knj. 32, dok.br. 27., “Izvještaj Zapovjedništva 1. hrvatske oružničke pukovnije od 28. septembra 1941. Ravnateljstvu za javni red i sigurnost NDH o napadu partizana jedinice oružničke pukovnije iz Bihaća“, 78.
· Bibliografija
o TRGO, Fabijan, ur. Zbornik dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslavenskih naroda, tom V, Zbornik dokumenata, Borbe u Hrvatskoj 1941-1942. godine, knjiga 32. Beograd: Vojnoistorijski institut JNA, 1964.
3. KNJIGE
· Bilješke
o MATKOVIĆ, Povijest Nezavisne Države Hrvatske, 55.
o DUJMOVIĆ, Povijest zavaljske župe, 61-67.
o BRAJDIĆ, Rakovački rodovi, 36.
o BOGOVIĆ, Slunjski kraj i njegova Crkva u prošlosti i sadašnjosti, 29.
· Bibliografija
o MATKOVIĆ, Hrvoje. Povijest Nezavisne Države Hrvatske. Zagreb: Naklada Pavičić, 2002.
o DUJMOVIĆ, Ivan. Povijest zavaljske župe. Zagreb: Udruga umjetnika „August Šenoa“, 1999.
o BRAJDIĆ, Drago. Rakovački rodovi: tragom prošlosti Rakovice i njezinih stanovnika. Zagreb: vlastita naklada, 2014.
o BOGOVIĆ, Mile. Slunjski kraj i njegova Crkva u prošlosti i sadašnjosti. Gospić: Državni arhiv Gospić, Gospićko senjska biskupija, 2015.
4. PRILOZI U KNJIGAMA ILI ZBORNICIMA RADOVA
· Bilješke
o HOLJEVAC, „Gorski kotar“, 423.
o LEČEK, „Seljačka sloga“, 570.
· Bibliografija
o HOLJEVAC, Željko. „Gorski kotar, Lika, Krbava i Senj u 19. stoljeću“. U: Temelji moderne Hrvatske, ur. Vlasta Švoger, Jasna Turkalj. Zagreb: Matica Hrvatska, 2016, 413-436.
o LEČEK, Suzana. „Seljačka sloga i oblikovanje kulturno-nacionalnog identiteta u Lici između dvaju svjetskih ratova“. U: Identitet Like: korijeni i razvitak, ur. Željko Holjevac. Zagreb, Gospić: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Područni centar Gospić, 2009, 565-586.
5. ČLANCI
· Bilješke
o LEMIĆ, „Izvori za povijest Like“, 125.
o PRŠA, „Tržićka unija“, 41.
· Bibliografija
o LEMIĆ, Vlatka. „Izvori za povijest Like u zbirci Vjesnikove novinske dokumentacije“. MemorabiLika 1 (2018), br. 1: 121-139. Pristup ostvaren 22. 2. 2024. https://hrcak.srce.hr/227786
o PRŠA, Želimir. „Tržićka unija 1820. na marginama crkvene povijesti i historiografije“. Podplješivički graničari 5 (2019 – 2020 – 2022), br. 1: 39-55.
6. ENCIKLOPEDIJSKI ČLANCI (FIZIČKI/ONLINE)
· Bilješke
o „Plitvička jezera“, 531-532.
o „Pounje“.
· Bibliografija
o „Plitvička jezera“. U: Hrvatska opća enciklopedija, sv. 8. Zagreb: Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, 2006, 531-532.
o „Pounje“. Hrvatska enciklopedija (on-line). Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“. Pristup ostvaren 22. 2. 2024. https://www.enciklopedija.hr/clanak/pounje
7. ČLANCI U NOVINAMA
· Bilješke
o ORLIĆ, „Sto godina“, 8.
o SABLJAK, „'Izvor' teče“, 9.
· Bibliografija
o ORLIĆ, Nedeljko. „Sto godina škole u Sadilovcu“ Slunjski tokovi 1. 1980, 8.
o SABLJAK, A. „'Izvor' teče“ Slunjski tokovi 11. 1978, 9.
8. DOKTORSKI RADOVI
· Bilješke
o BUŠLJETA TONKOVIĆ, „Mogućnost održivog razvoja“, 150.
o MATAIJA, „Lička toponimija“, 8-14.
· Bibliografija
o BUŠLJETA TONKOVIĆ, Anita. „Mogućnost održivog razvoja srednje Like“. Doktorska disertacija, Sveučilište u Zagrebu, 2014.
o MATAIJA, Ivica. „Lička toponimija“. Doktorska disertacija, Sveučilište u Zadru, 2019.
9. MREŽNE STRANICE
· Bilješke
o „24. sjednica Općinskog vijeća“.
o „Snaga vjere liječi“.
· Bibliografija
o „24. sjednica Općinskog vijeća“. Općina Rakovica. Pristup ostvaren 22. 2. 2024. http://www.rakovica.hr/novosti/24-sjednica-opcinskog-vijeca
o „Snaga vjere liječi“. Novi mostovi – Mile Pecić. Pristup ostvaren 22. 2. 2024. https://novi-mostovi.com/snaga-vjere/